O Pekelných dolech

Vítame Vás na stránkách Pekelných dolů

Zveme Vás do motorkářského klubu "Pekelné doly" v unikátním prostředí největšího pískovcového podzemí v Evropě, v nádherné přírodě Lužických hor blízko rekreační oblasti Máchovo jezero, Sloup.

Celková plocha jeskyní přibližně 3500 m2, motorky mohou vjet dovnitř, teplo zajištěno ! 12° C !

V létě i v zimě probíhají akce pro motorkáře i zájmové skupiny !

Klub Pekelné doly Vás žádá, abyste okolními obcemi projížděli opatrně.


Trocha Historie

Pekelné doly známé také jako Lindavské kostely jsou rozsáhlé podzemní prostory a chodby v údolí říčky Svitávky. Nachází se mezi vesnicemi Velenice a Svitava, v podhůří Lužických hor blízko rekreační oblasti Máchovo jezero. Největší pískovcové uměle vytvořené podzemí v Evropě vzniklo v 18. století za dob hraběte Kinského. Voda k pohonu strojů protékala vytesaným 350 m dlouhým náhonem skrze skalní meandr řeky. Vchod do jeho systému je úzkým schodištěm ve skále nad silnicí naproti bývalé sklárně. Další vchody leží na břehu říčky a jeden z těchto vchodů je velkou dómovitou prostorou skalního lomu. Jižně od sklárny stoupá lesní cesta k zchátralému objektu tzv. Velenických komor. Původně byly soustavou pískovcových lomů pro sklářskou výrobu. Komory jsou vysoké 2 - 4 m a táhnou se 100 m do pískovcového masívu. Celková plocha jeskyní činí přibližně 3500 m2. V jeskyních je stálá teplota 12° C.

Jeskyně se proslavily natáčením pohádky "S čerty nejsou žerty" v roce 1984.   Také se zde natáčeli záběry do Amerického filmu “Salomon Kane“ v roce 2009.

Pořádají se tu různé akce nejen pro motorkáře kteří mohou vjet dovnitř na svých strojích.

Aktualizováno Pátek, 11 Duben 2014 06:20
 

Kdo je online:

Právě připojeni - hostů: 11 

Facebook: